Rikos ja rangaistus -seminaari
Aika: 4.11.2022 klo 09:30 - 16:00
Paikka: Sokos Hotel Presidentti, Eteläinen Rautatiekatu 4, 00100 Helsinki ja verkossa
Järjestämme perjantaina 4.11.2022 seminaaripäivän, jonka teema on rikokset ja alamaailma. Ohjelmassa luvassa luentoja mm. syyntakeisuuden selvittämisestä ja vaarallisuusarvioista, vaativien talousrikosten esitutkinnasta sekä huumausaine- ja asesanastosta. Tapahtuma on avoin kaikille SKTL:n jäsenille. Seminaaria voi seurata myös etäyhteydellä.
Huomaathan, että puheenvuorojen järjestys on muuttunut. Ohjelma9.30 Aamukahvi ja ilmoittautuminen 10.00 Kalle Seppälä, varapuheenjohtaja, Suomen Asehistoriallinen Seura: Ase- ja ampumisterminologiaa 10.45 FT, tutkija Lasse Hämäläinen, Helsingin yliopisto: Kukkaa, amfea, subua ja essoja – huumausaineiden slanginimitykset verkon suomalaisilla keskustelufoorumeilla 11.30 Lounas (omakustanteinen) 12.30 Akatemiaprofessori Heikki Pihlajamäki, Helsingin yliopisto: Globaalin oikeuden perheet – vertailevia, historiallisia ja lingvistisiä näkökohtia 13.15 Rikostarkastaja Lauri Pajunoja, Keskusrikospoliisin tutkintaosasto: Vaativien talousrikosten esitutkinta 14.00 Iltapäiväkahvi 14.30 Oikeuslääkäri Antti Virtanen, THL: Oikeustieteellinen kuolemansyyn selvittäminen 15.15 Oikeuspsykiatrian erikoislääkäri Mika Rautanen, Vankiterveydenhuolto/THL: Oikeuspsykiatriset ja vankeudenaikaiset palvelut selkein sanoin – kevyttä keskustelua painavilla termeillä 16.00 Seminaari päättyy
Iltaohjelma: 17.00 Tutustumiskierros Katajanokan vanhassa vankilassa 17.30 Illallinen ravintola Linnankellarissa (omakustanteinen)
Pidätämme oikeuden muutoksiin. Tilaisuutta ei tallenneta.
OsallistumismaksuEarly bird -hinta varsinaisille jäsenille, kun ilmoittaudut viimeistään 18.9.:
Ilmoittautuminen on päättynyt.
Tapahtumaa on tukenut Otavan kirjasäätiö myöntämällä sen toteuttamiseen apurahan, jolla katetaan osa seminaarin kustannuksista. |